Škola: Materská škola, Hlavná 136/3, 08301 Jakubovany

Spracovala: Petrušová Janka, riaditeľka školy

Dátum prerokovania PR: 21.8.2024

Dátum prerokovania RŠ:  27.8.2024

Dátum vydania : 2.9.2024

 

Časť I.             Všeobecné ustanovenia

 Časť II.              

Článok 1  Prijímanie na predprimárne vzdelávanie

Článok 2  Povinné predprimárne vzdelávanie

Článok 3   Práva a povinnosti detí a ich zákonných  zástupcov v materskej škole, pravidlá vzájomných vzťahov s pedagogickými zamestnancami a ďalšími zamestnancami materskej školy

Článok 4  Poplatky a spôsob ich úhrady v MŠ a ŠJ

Článok 5  Prevádzka a vnútorný režim v materskej škole

Článok 6 Podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí a ich ochrany pred sociálno-patologickými javmi, diskrimináciou alebo násilím

Článok 7  Podmienky zaobchádzania s majetkom materskej školy

 

Časť III.             Záverečné ustanovenia

 

 

Časť I.

Školský  poriadok materskej školy vydáva riaditeľka Materskej školy Hlavná 136/3, 08301 Jakubovany v zmysle § 153 zákona č. 245/2008  Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a

doplnení niektorých zákonov ( ďalej len „školský zákon“)  s prihliadnutím na špecifické podmienky  materskej školy.

 

Časť II.

Článok 1

Prijímanie na predprimárne vzdelávanie.

Na predprimárne vzdelávanie v materskej škole sa prijíma spravidla dieťa od troch do šiestich rokov; výnimočne, ak je voľná kapacita, možno prijať dieťa od dvoch rokov. Na predprimárne vzdelávanie sa prednostne prijíma dieťa, ktoré dovŕšilo piaty rok veku.

Do materskej školy sa prijímajú deti na základe písomnej  žiadosti zákonného zástupcu dieťaťa. Žiadosť o prijatie do MŠ si môže rodič vyzdvihnúť u riaditeľky alebo iného zamestnanca  priamo v MŠ .Vyplnenú žiadosť a potvrdenie o zdravotnom stave dieťaťa od všeobecného lekára pre deti a dorast (pediatra) predloží zákonný zástupca dieťaťa riaditeľke.

Do materskej školy možno podľa podmienok prijať aj dieťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami:

  • dieťa so zdravotným znevýhodnením (s mentálnym postihnutím, so sluchovým postihnutím, so zrakovým postihnutím, s telesným postihnutím, s narušenou komunikačnou schopnosťou, s autizmom a pervazívnymi vývinovými poruchami, dieťa choré alebo zdravotne oslabené, dieťa s vývinovými poruchami)
  • dieťa nadané

Zákonný zástupca dieťaťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami predloží spolu so žiadosťou o prijatie  a potvrdením o zdravotnom stave dieťaťa od všeobecného lekára pre deti a dorast (pediatra) aj vyjadrenie a  odporúčanie  príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie (Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie, Centrum špeciálno-pedagogického poradenstva). Zákonný zástupca dieťaťa so zmyslovým postihnutím  a telesným postihnutím predloží riaditeľke materskej školy i vyjadrenie príslušného odborného lekára.

O prijatí dieťaťa do materskej školy rozhoduje riaditeľka materskej školy podľa § 5 ods. 13 písm. a) a písm.  zákona NR SR č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Pri prijímaní detí do materskej školy riaditeľka postupuje v zmysle § 59 zákona NR SR č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní, vyhláška MŠ SR č. 306/2008 Z. z.  o materskej škole a o zmene a doplnení neskorších predpisov.  

 

Podmienky na prijatie dieťaťa

Na predprimárne vzdelávanie sa prijíma dieťa od troch rokov veku; výnimočne možno prijať dieťa od dovŕšenia dvoch rokov veku. Pre dieťa, ktoré dosiahne päť rokov veku do 31. augusta príslušného kalendárneho roka, je predprimárne vzdelávanie povinné. Podľa § 59 ods. 2 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „školský zákon“) sa na predprimárne vzdelávanie v materskej škole prednostne prijímajú:

Ø deti, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné a následne

 Ø deti, ktoré majú právo na prijatie na predprimárne vzdelávanie, t. j. deti ktoré dovŕšia 4 roky do 31. augusta príslušného kalendárneho roka.

Podľa § 59b ods. 2 školského zákona, ak ide o dieťa, ktoré má právo na prijatie na predprimárne vzdelávanie (dieťa ktoré dovŕši 4 roky veku do 31. augusta príslušného kalendárneho roka vrátane), zákonný zástupca podáva žiadosť o prijatie dieťaťa do spádovej materskej školy podľa miesta trvalého pobytu dieťaťa, ak nepodá žiadosť o prijatie dieťaťa do cirkevnej materskej školy alebo súkromnej materskej školy. Ak spádová materská škola nebude mať kapacitné možnosti na prijatie dieťaťa, riaditeľ spádovej materskej školy vydá rozhodnutie o neprijatí a oznámi neprijatie takéhoto dieťaťa zriaďovateľovi materskej školy. Následne zriaďovateľ vykoná všetky potrebné úkony, aby dieťa na predprimárne vzdelávanie prijal riaditeľ akejkoľvek materskej školy, ktorej je zriaďovateľom. Žiadosť o prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie v spádovej1 materskej škole sa považuje za žiadosť o prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie v materskej škole, ktorej zriaďovateľom je obec alebo mesto.

Podrobne je táto časť vypracovaná v internej smernici o prijímaní detí do MŠ, ktorá bola prerokovaná a schválená na PR ............ Táto smernica tvorí súčasť ŠP a platí až do odvolania.

Riaditeľka spolu s miestom a termínom zverejní aj podmienky prijímania detí do materskej školy.

Miesto a termín na podávanie žiadostí na prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie určuje riaditeľka materskej školy po dohode so zriaďovateľom.

Miestom podávania žiadostí je sídlo materskej školy. Miesto podávania žiadostí  zverejní riaditeľka po dohode so zriaďovateľom na budove materskej školy, na úradnej tabuli obce a internetovej stránke obce spravidla od 1. mája do 31. mája. Miesto a termín podávania žiadostí bude vyhlásené aj obecným rozhlasom.

Dieťa je do materskej školy prijaté len vtedy, ak riaditeľ materskej školy vydal rozhodnutie o:

  • prijatí dieťaťa do materskej školy, 
  • prijatí dieťaťa na adaptačný pobyt alebo na diagnostický pobyt alebo 
  • prijatí dieťaťa do materskej školy, v ktorom určil adaptačný pobyt alebo diagnostický pobyt.

Kompetenciu rozhodovať o prijímaní detí do materskej školy majú riaditelia materských škôl podľa § 5 ods. 14 písm. a) zákona č. 596/2003 Z. z. a to bez ohľadu na ich zriaďovateľa a právnu formu. Vzhľadom na to, že od 1. januára 2021 riaditelia materských škôl zriadených obcou alebo okresným úradom v sídle kraja rozhodujú podľa Správneho poriadku, dieťa je „reálne“ prijaté na predprimárne vzdelávanie až po nadobudnutí právoplatnosti rozhodnutia o prijatí. 

Ak sa prijíma dieťa k začiatku školského roka, o prijatí dieťaťa do materskej školy rozhodne riaditeľ každej materskej školy do 30. júna, ktorý predchádza školskému roku, v ktorom sa má predprimárne vzdelávanie dieťaťa začať. 

V závislosti od aktuálnych kapacitných možností konkrétnej materskej školy, riaditeľ materskej školy v rámci procesu prijímania dieťaťa do materskej školy rozhodne:

- o prijatí dieťaťa do materskej školy alebo - o neprijatí dieťaťa do materskej školy.

Rozhodnutie o prijatí dieťaťa do materskej školy alebo rozhodnutie o neprijatí dieťaťa do materskej školy je vždy výsledkom konania o žiadosti zákonného zástupcu o prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie. 

Dieťa sa neprijíma do materskej školy opakovane každý školský rok. Prijatie dieťaťa platí až do času, kým nezačne plniť povinnú školskú dochádzku v základnej škole, alebo pokým zákonný zástupca neoznámi riaditeľovi materskej školy, že dieťa nebude navštevovať danú materskú školu, alebo dovtedy, kým riaditeľ materskej školy z dôvodu opakovaného porušovania školského poriadku nerozhodne o predčasnom skončení predprimárneho vzdelávania, ak nejde o povinné predprimárne vzdelávanie.

Predčasné skončenie predprimárneho vzdelávania, ak nejde o povinné predprimárne vzdelávanie

Rozhodnúť o predčasnom skončení predprimárneho vzdelávania nemožno, ak ide o dieťa, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné aj v prípade, ak pôjde o pokračovanie povinného predprimárneho vzdelávania.

O predčasnom skončení predprimárneho vzdelávania, ak nejde o povinné predprimárne vzdelávanie, sa rozhodne RŠ až po predchádzajúcom písomnom upozornení zákonného zástupcu, napríklad, ak:

  1. zákonný zástupca dieťaťa opakovane porušuje podmienky predprimárneho vzdelávania svojho dieťaťa určené školským poriadkom, 
  2. zákonný zástupca neposkytne materskej škole pravdivé informácie o zdravotnej spôsobilosti svojho dieťaťa, jeho zdravotných problémoch alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré majú vplyv na výchovu a vzdelávanie jeho dieťaťa a ostatných detí zúčastňujúcich sa na predprimárnom vzdelávaní,
  3. zákonný zástupca neinformuje materskú školu o zmene zdravotnej spôsobilosti dieťaťa, jeho zdravotných problémoch alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré majú vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania dieťaťa a ostatných detí zúčastňujúcich sa na predprimárnom vzdelávaní,
  4. zákonný zástupca odmietne s dieťaťom absolvovať odborné vyšetrenia, ak sa špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby dieťaťa prejavia po jeho prijatí do materskej školy a je potrebné zmeniť formu vzdelávania dieťa podľa § 108 ods. 1 školského zákona,
  5. predčasné skončenie predprimárneho vzdelávania odporučí všeobecný lekár pre deti a dorast alebo lekár špecialista, 
  6. predčasné skončenie predprimárneho vzdelávania odporučí príslušné zariadenie výchovného poradenstva a prevencie.

Adaptačný a diagnostický pobyt dieťaťa

Riaditeľ materskej školy má možnosť:

  • vydať rozhodnutie o prijatí na adaptačný pobyt alebo na diagnostický pobyt,
  • vydať rozhodnutie o prijatí dieťaťa do materskej školy a v tomto rozhodnutí určiť adaptačný pobyt alebo diagnostický pobyt dieťaťa

Adaptačný pobyt 

 

Adaptačný pobyt sa vzťahuje najmä na deti, ktoré nemajú ŠVVP, u ktorých je predpoklad, že by mohli mať problémy zadaptovať sa na úplne iné podmienky, než na aké sú zvyknuté z domu (nemusí ísť len o deti napr. 3-ročné, lebo častokrát majú adaptačné problémy aj deti napr. 5-ročné, ktoré boli doposiaľ stredobodom pozornosti jeho blízkych). 

  • rozsah adaptačného pobytu dieťaťa v materskej škole, ktorý môže mať rôznu dĺžku – jednu hodinu, dve a najviac štyri hodiny. 
  • nesmie byť adaptačný pobyt dieťaťa dlhší ako tri mesiace; adaptačný pobyt nemožno predlžovať

V prípade zníženej adaptačnej schopnosti dieťaťa môže riaditeľ materskej školy podľa § 5 ods. 14 písm. c) zákona č. 596/2003 Z. z., po predchádzajúcom písomnom upozornení na túto možnosť, rozhodnúť o prerušení dochádzky dieťaťa do materskej školy, ale len ak nepôjde o dieťa, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné.

Diagnostický pobyt 

Diagnostický pobyt sa vzťahuje na deti, ktoré majú zariadením výchovného poradenstva a prevencie diagnostikované ŠVVP. 

Diagnostický pobyt dieťaťa v „bežnej“ materskej škole podľa § 59 ods. 8 školského zákona nesmie byť dlhší ako tri mesiace.

Ak materská škola pri prijímaní vie, že prijíma dieťa so ŠVVP, riaditeľ materskej školy prijme  dieťa len na diagnostický pobyt podľa § 5 ods. 14 písm. b) zákona č. 596/2003 Z. z. Ak obdobie troch mesiacov diagnostického pobytu nebude postačujúce na ukončenie diagnostiky dieťaťa, riaditeľ na základe novej žiadosti, ku ktorej zákonní zástupcovia predložia všetky vyjadrenia požadované podľa § 59 ods. 5 školského zákona, buď opäť príjme dieťa len na diagnostický pobyt podľa § 5 ods. 14 písm. b) zákona č. 596/2003 Z. z., alebo dieťa prijme podľa § 5 ods. 14 písm. a) zákona č. 596/2003 Z. z. a v tomto rozhodnutí zároveň určí diagnostický pobyt podľa § 59 ods. 8 školského zákona. 

 

Článok 2

Povinné predprimárne vzdelávanie

2. Povinné predprimárne vzdelávanie

Plniť povinné predprimárne vzdelávanie musí každé dieťa, ktoré do 31. augusta (vrátane):

  • dovŕši päť rokov veku, t. j. dieťa podľa § 28a ods. 1 školského zákona,
  • dovŕši päť rokov veku a povinné predprimárne vzdelávanie plní formou individuálneho vzdelávania, t. j. dieťa podľa § 28b ods. 2 školského zákona,
  • dovŕši šesť rokov veku, ale nedosiahlo školskú spôsobilosť, t. j. dieťa podľa § 28a ods. 3 školského zákona bez ohľadu na to, či plnilo povinné predprimárne vzdelávanie formou individuálneho vzdelávania – toto dieťa bude pokračovať v plnení povinného predprimárneho vzdelávania ešte jeden školský rok,
  • nedovŕši päť rokov veku, ale jeho zákonný zástupca k žiadosti o vedenie dieťaťa ako dieťaťa plniaceho povinné predprimárne vzdelávanie predloží súhlasné vyjadrenie príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie a súhlasné vyjadrenie všeobecného lekára pre deti a dorast, t. j. deti podľa § 28a ods. 5 školského zákona,
  • dovŕši päť rokov veku, ale zo zdravotných dôvodov je oslobodené od povinnosti dochádzať do materskej školy, lebo mu jeho zdravotný stav neumožňuje vzdelávať sa, t. j. dieťa podľa § 28a ods. 6 školského zákona.

2.1 Dieťa, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné

Pre dieťa, ktoré dosiahne päť rokov veku do 31. augusta, ktorý predchádza začiatku školského roka, od ktorého bude dieťa plniť povinnú školskú dochádzku v základnej škole, je predprimárne vzdelávanie povinné.

Povinné predprimárne vzdelávanie v materskej škole trvá jeden školský rok okrem prípadu uvedeného v § 28a ods. 3 školského zákona.

Deti, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné, sa na predprimárne vzdelávanie prijímajú prednostne.

2.2 Dieťa pokračujúce v plnení povinného predprimárneho vzdelávania

Ak dieťa po dovŕšení šiesteho roka veku nedosiahne školskú spôsobilosť, riaditeľ materskej školy podľa § 5 ods. 14 písm. f) zákona č. 596/2003 Z. z. rozhodne o pokračovaní plnenia povinného predprimárneho vzdelávania.

Inštitút „pokračovanie plnenia povinného predprimárneho vzdelávania“ sa uplatní vo vzťahu k deťom, u ktorých sa na základe záverov odborného vyšetrenia preukáže, že pokračovanie v predprimárnom vzdelávaní bude na prospech ich osobnostného rozvoja a rozvoja ich kľúčových kompetencií nevyhnutných na zvládnutie plnenia povinnej školskej dochádzky v základnej škole.

Ak má materská škola pochybnosť o školskej spôsobilosti dieťaťa plniaceho povinné predprimárne vzdelávanie, vyžaduje sa jej úzka spolupráca so zákonnými zástupcami. 

Pri rozhodovaní o pokračovaní povinného predprimárneho vzdelávania nemá riaditeľ materskej školy kompetenciu rozhodnúť sám. Podkladom pre rozhodnutie riaditeľa materskej školy vo veci pokračovania plnenia povinného predprimárneho vzdelávania je podľa § 28a ods. 3 školského zákona vždy predloženie:

  • písomného súhlasu príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie, 
  • písomného súhlasu všeobecného lekára pre deti a dorast a
  • informovaného súhlas zákonného zástupcu.

Po predložení uvedených súhlasov následne riaditeľ materskej školy vydá rozhodnutie o pokračovaní povinného predprimárneho vzdelávania a uvedenú skutočnosť zaznamená aj v osobnom spise dieťaťa.

Ak dieťa ani po pokračovaní plnenia povinného predprimárneho vzdelávania v materskej škole nedosiahne školskú spôsobilosť, začne najneskôr 1. septembra, ktorý nasleduje po dni, v ktorom dieťa dovŕšilo siedmy rok veku, plniť povinnú školskú dochádzku v základnej škole.

2.3 Dieťa plniace povinné predprimárne vzdelávanie pred dovŕšením piateho roku veku

V § 28a ods. 5 školského zákona sa ustanovila aj možnosť, že zákonný zástupca môže riaditeľa materskej školy požiadať, aby bolo na povinné predprimárne vzdelávanie prijaté dieťa, ktoré nedovŕšilo piaty rok veku do 31. augusta.

Pôjde spravidla o deti s nadaním alebo o deti, ktoré dovŕšia päť rokov veku v priebehu mesiaca september, ktorých zákonní zástupcovia v nasledujúcom školskom roku s vysokou pravdepodobnosťou požiadajú o výnimočné prijatie na plnenie povinnej školskej dochádzky pred dovŕšením šiesteho roku veku dieťaťa podľa § 19 ods. 4 školského zákona, pretože podľa § 60 ods. 1 školského zákona, môže byť na základné vzdelávanie výnimočne prijaté len dieťa, ktoré nedovŕšilo šiesty rok veku a absolvovalo povinné predprimárne vzdelávanie

Ak pôjde o dieťa, ktoré v danej materskej škole už absolvuje predprimárne vzdelávanie, zákonný zástupca podľa § 28a ods. 5 školského zákona požiada riaditeľa o prijatie dieťaťa na plnenie povinného predprimárneho vzdelávania pred dovŕšením piateho roku veku najneskôr do 31. augusta daného roku a riaditeľovi predloží: 

- súhlasné vyjadrenie príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie a   - súhlasné vyjadrenie všeobecného lekára pre deti a dorast. 

Po predložení uvedených súhlasných vyjadrení riaditeľ materskej školy zaznamená skutočnosť, že dané dieťa bude od nasledujúceho školského roku dieťaťom plniacim povinné predprimárne vzdelávanie, len v osobnom spise dieťaťa. O danej skutočnosti nevydáva žiadne rozhodnutie.

 

2.4 Individuálne vzdelávanie dieťaťa, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné

Školským zákonom sa ustanovilo, že povinné predprimárne vzdelávanie môžu deti plniť nielen „inštitucionálnou“ formou, teda formou pravidelného denného dochádzania do materskej školy v pracovných dňoch v rozsahu najmenej štyri hodiny denne, ale aj inou, individuálnou formou.

 

2.5 Oslobodenie dieťaťa od povinnosti dochádzať do materskej školy zo zdravotných

dôvodov, ak ide o povinné predprimárne vzdelávanie

Zákonný zástupca, ak pôjde o dieťa, ktoré síce dosiahne päť rokov veku do 31. augusta, ktorý predchádza začiatku školského roka, od ktorého bude dieťa plniť povinnú školskú dochádzku v základnej škole, avšak má nepriaznivý zdravotný stav, ktorý mu neumožní vzdelávať sa až do pominutia dôvodov, môže požiadať riaditeľa spádovej materskej školy podľa § 59a ods. 1 školského zákona o oslobodenie o povinnosti dochádzať do materskej školy .

2.6 Zanedbávanie riadneho plnenia povinného predprimárneho vzdelávania

Nesplnenie povinnosti zákonného zástupcu prihlásiť dieťa na plnenie povinného predprimárneho vzdelávania a tiež neospravedlnené vynechávanie predprimárneho vzdelávania sa s účinnosťou od 1. septembra 2021, podľa § 5 ods. 16 zákona č. 596/2003 Z. z. považuje za nedbanie o riadne plnenie povinného predprimárneho vzdelávania[1]), ktoré môže vyústiť do uplatnenia inštitútu „osobitného príjemcu rodinných prídavkov“ podľa zákona č. 600/2003 Z. z. o prídavku na dieťa a o zmene a doplnení zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon č. 600/2003 Z. z.“).

Ak zákonný zástupca nebude dbať o riadne plnenie povinného predprimárneho vzdelávania, riaditeľ materskej školy má podľa § 5 ods. 15 zákona č. 596/2003 Z. z. povinnosť oznámiť obci (v ktorej má dieťa trvalý pobyt) a úradu práce, sociálnych vecí a rodiny podľa miesta trvalého pobytu alebo prechodného pobytu oprávnenej osoby (zákonného zástupcu dieťaťa) konkrétne prípady, keď zákonný zástupca dieťaťa nedbá o riadne plnenie povinného predprimárneho vzdelávania. Zanedbávanie riadneho plnenia povinného predprimárneho vzdelávania vecne príslušný úrad práce sociálnych vecí a rodiny bude následne posudzovať podľa § 12a ods. 1 písm. a) zákona č. 600/2003 Z. z. uplatnením inštitútu osobitného príjemcu.[2]

Vecne príslušný úrad práce sociálnych vecí a rodiny rozhodne o uvoľnení osobitného príjemcu prídavku na dieťa a príplatku k prídavku na dieťa ak oprávnená osoba (t. j. zákonný zástupca dieťaťa) dbá o riadne plnenie povinného predprimárneho vzdelávania.

Zákonný zástupca dieťaťa nedbá o riadne plnenie povinného predprimárneho vzdelávania, najmä ak neprihlási dieťa na plnenie povinného predprimárneho vzdelávania alebo ak dieťa, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné, neospravedlnene vynechá viac ako 7 dní v mesiaci.

Podrobne je problematika predprimárneho vzdelávania rozpracovaná v dokumente Manuál – predprimárne vzdelávanie detí , ktorý tvorí prílohu školského poriadku.

Článok 3

Práva a povinnosti detí a ich zákonných zástupcov v materskej škole,práva a povinnosti pedagogických zamestnancov

Výchova  a vzdelávanie  (edukácia) v materskej škole sa uplatňuje na princípoch humánneho prístupu k deťom. Súčasťou života školy a edukácie je rešpektovanie nasledovných práv dieťaťa:

  • Právo na zachovanie vlastnej identity.
  • Právo slobodné vyjadrovanie svojich názorov, ktoré sa majú brať do úvahy vo všetkých záležitostiach dotýkajúcich sa dieťaťa priamo i nepriamo.
  • Právo na vyjadrovať svoje názory, právo na informácie a právo prijímať a rozširovať svoje myšlienky a informácie bez ohľadu na hranice v myslení a na podporu svojho myslenia v súlade s vlastnými rozvíjajúcimi sa schopnosťami.
  • Právo na slobodné stretávanie sa s inými deťmi podľa vlastného výberu a slobodné vytváranie zoskupení detí (hrové skupiny, záujmové skupiny).
  • Právo na ochranu pred zasahovaním do svojho súkromia, rodiny, domova a korešpondencie a právo na ochranu cti a povesti.
  • Právo na voľný čas, rekreáciu a kultúrnu činnosť; právo na slobodnú účasť v hre, v kultúrnom živote a umeleckej činnosti.
  • Právo na zabezpečenie špeciálnych potrieb, špeciálnej edukácie a profesijnej prípravy podľa špecifických potrieb a osobitostí každého dieťaťa.
  • Právo na ochranu pred krutým zaobchádzaním, trestaním, využívaním, zneužívaním a vykorisťovaním. 

Dieťa má právo na:

  • rovnoprávny prístup ku vzdelávaniu
  • bezplatné vzdelanie pre päťročné deti pred začiatkom plnenia povinnej školskej dochádzky v materských školách,
  • vzdelanie v štátnom jazyku a materinskom jazyku
  • individuálny prístup rešpektujúci jeho schopnosti a možnosti, nadanie a zdravotný stav
  • úctu k jeho vierovyznaniu, svetonázoru, národnostnej a etnickej príslušnosti
  • poskytovanie poradenstva a služieb spojených s výchovou a vzdelávaním,
  • výchovu a vzdelávanie v bezpečnom a hygienicky vyhovujúcom prostredí,
  • organizáciu výchovy a vzdelávania primeranú jeho veku, schopnostiam, záujmom,    zdravotnému stavu a v súlade so zásadami psychohygieny,
  • úctu k svojej osobe a na zabezpečenie ochrany proti fyzickému, psychickému a        sexuálnemu násiliu,
  • na slobodnú voľbu záujmových aktivít v súlade so svojimi možnosťami, záujmami
  • na informácie týkajúce sa jeho osoby a jeho výchovno-vzdelávacích výsledkov.
  • Dieťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami má právo na výchovu s využitím špecifických foriem a metód, ktoré zodpovedajú jeho potrebám, a na vytvorenie nevyhnutných podmienok, ktoré túto výchovu a vzdelávanie umožňujú.

Dieťa  je povinné: 

  • neobmedzovať svojím konaním práva ostatných osôb zúčastňujúcich sa výchovy a vzdelávania,
  • dodržiavať školský poriadok školy
  • chrániť pred poškodením majetok materskej školy,  ktorý škola využíva na výchovu a vzdelávanie,
  • konať tak, aby neohrozoval svoje zdravie a bezpečnosť, ako aj zdravie a bezpečnosť ďalších osôb zúčastňujúcich sa na výchove a vzdelávaní,
  • ctiť si ľudskú dôstojnosť svojich spolužiakov a zamestnancov školy
  • rešpektovať pokyny zamestnancov školy, ktoré sú v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi, vnútornými predpismi školy a dobrými mravmi
  • pravidelne sa zúčastňovať na výchove a vzdelávaní

Práva a povinnosti zákonných zástupcov dieťaťa:

Zákonný zástupca dieťaťa   má právo vybrať pre svoje dieťa  materskú školu, ktorá poskytuje výchovu a vzdelávanie  zodpovedajúce schopnostiam, zdravotnému stavu, záujmom a záľubám dieťaťa, jeho vierovyznaniu, svetonázoru, národnosti a etnickej príslušnosti; právo na slobodnú voľbu školy uplatňovať v súlade s možnosťami výchovno-vzdelávacej sústavy.

Zákonný zástupca dieťaťa má právo:

  • žiadať, aby sa v rámci výchovy a vzdelávania v škole poskytovali deťom informácie a vedomosti vecne a mnohostranne v súlade so súčasným poznaním sveta a v súlade s princípmi a cieľmi výchovy a vzdelávania  podľa školského zákona
  • oboznámiť sa s školským vzdelávacím programom materskej  školy  a školským poriadkom,
  • byť informovaný o výchovno-vzdelávacích výsledkoch svojho dieťaťa -
  • na poskytnutie poradenských služieb vo výchove a vzdelávaní svojho dieťaťa a poskytovanie konzultácií týkajúcich sa svojho dieťaťa s učiteľkami a riaditeľkou MŠ
  • zúčastňovať sa výchovy a vzdelávania po predchádzajúcom súhlase riaditeľa školy
  • prispievať svojimi návrhmi na obohatenie programu materskej školy
  • vyjadrovať sa k Školskému vzdelávaciemu programu školy prostredníctvom orgánov školskej samosprávy - Rady školy
  • zapojiť sa do aktivít rodičov pri MŠ a obhajovať záujmy a potreby detí
  • poskytovanie informácií o aktivitách (výlety, exkurzie, ozdravné a športové aktivity, záujmové krúžky a  ďalšie aktivity) s poukázaním na výhody, riziká navrhovaného postupu
  • písomne požiadať o prerušenie dochádzky  dieťaťa do materskej školy z dôvodu choroby dieťaťa, návštevy zdravotníckeho zariadenia alebo z iných preukázateľných  rodinných dôvodov
  • na  ochranu osobných údajov dieťaťa a informácií, ktoré sa týkajú osobného alebo rodinného života  v zmysle zákona č. 18/2018 Z. z. o ochrane osobných údajov 
  •  v čase adaptačného/diagnostického pobytu byť prítomný na predprimárnom vzdelávaní dieťaťa po dohode s triednym učiteľom.

Zákonný zástupca dieťaťa je povinný:

  • vytvoriť  podmienky na predprimárne vzdelávanie svojho dieťaťa
  • nezanedbávať plnenie povinného predprimárneho vzdelávania u svojho dieťaťa
  • poskytnúť písomné vyhlásenie o bezpríznakovosti  pri neprítomnosti dieťaťa v MŠ dlhšej ako 3 dni – vrátane víkendu a sviatkov
  • dodržiavať podmienky výchovno-vzdelávacieho procesu svojho  dieťaťa určené školským poriadkom,
  • privádzať dieťa do materskej školy spravidla v čase do 8,00 hod. alebo podľa dohody s riaditeľkou materskej školy a triednou učiteľkou (podľa formy predprimárneho vzdelávania, podľa formy adaptačného programu),
  • neobmedzovať a nenarúšať priebeh aktivít ostatných detí príchodom  dieťaťa v priebehu dňa (s výnimkou dohody s učiteľkami ),
  • prevziať si svoje dieťa z materskej školy do 16:30 h.,
  • privádzať dieťa do materskej školy zdravé v záujme zdravia vlastného dieťaťa,  v záujme zdravia ostatných detí ako aj zamestnancov MŠ,
  • dbať na sociálne a kultúrne zázemie dieťaťa a rešpektovať jeho špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby,
  • priviesť a odovzdať dieťa učiteľke, informovať učiteľku  o dôležitých okolnostiach týkajúcich sa dieťaťa,
  • informovať školu o zmene zdravotnej spôsobilosti  dieťaťa, jeho zdravotných problémoch alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania,
  • informovať školu o zmene v osobných údajoch dieťaťa a rodičov (napr. zmena bydliska, telefónne čísla  rodičov, zmena zdravotnej poisťovne atď.)
  • oznámiť škole bez zbytočného odkladu dôvod neprítomnosti  (napr. choroba, rodinné dôvody, nepriaznivé poveternostné podmienky a i....) a predpokladanú dĺžku neprítomnosti,
  • oznámiť škole v prípade  výskytu  ochorenia (parazitárneho ochorenia- vši, hlísty a i., ovčie kiahne ,respiračné ochorenia , pneumokové infekcie, invazívne pneumokokové infekcie,  invazívne meningokokové infekcie, chrípka a akútne respiračné ochorenia, črevné ochorenie)  túto skutočnosť v záujme ochrany ostatných detí  a zamestnancov, po  návrate sa preukázať potvrdením od lekára, že dieťa môže byť začlenené znova do skupiny detí
  • v čase adaptačného/diagnostického pobytu na vyzvanie triedneho učiteľa byť účastný na predprimárnom vzdelávaní dieťaťa v materskej škole so zámerom určenia ďalšieho postupu v predprimárnom vzdelávaní dieťaťa v MŠ,
  • poskytnúť pedagogickým zamestnancom písomné Splnomocnenie na prevzatie dieťaťa ním poverenou osobou a oznámiť pedagogickým zamestnancom v deň, keď ním poverená osoba príde po dieťa
  • uhrádzať príspevok na stravovanie  a príspevok za pobyt dieťaťa v MŠ v zmysle § 28 zákona NR SR č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní v znení zmien a doplnkov  

V zmysle Všeobecne záväzného nariadenia obce Jakubovany o určení  príspevkov od zákonných zástupcov detí na čiastočnú úhradu výdavkov v materských školách  v súlade s  § 28 ods. 3 školského zákona za pobyt dieťaťa v materskej škole,  mesačne na jedno dieťa 12 € , ďalší súrodenec 7 €.

Pri opakovanom porušovaní vyššie uvedeného môže riaditeľka MŠ

a) uskutočniť osobný pohovor s rodičom alebo zákonným zástupcom dieťaťa

b )uskutočniť písomné upozornenie rodiča alebo zákonného zástupcu dieťaťa

c) uskutočniť prerušenie dochádzky dieťaťa do MŠ na dobu určitú

d) ukončiť dochádzku dieťaťa do MŠ

Ďalej:

- zákonný zástupca je povinný rešpektovať, že v čase od odovzdania dieťaťa službu konajúcej učiteľke až po prevzatie dieťaťa zákonným zástupcom (alebo ním splnomocnenou osobou) sa komunikácia s dieťaťom uskutočňuje len prostredníctvom príslušnej učiteľky, alebo riaditeľa - Prevádzkoví zamestnanci nie sú kompetentní podávať žiadne informácie o deťoch.

- zákonný zástupca je povinný rešpektovať, že počas pobytu v materskej škole dieťa nesmie používať mobilné elektronické zariadenia, prostredníctvom ktorých dochádza k prenosu údajov tretím osobám bez súhlasu osôb o ktorých sa údaje prenášajú (pedagogických zamestnancov aj nepedagogických zamestnancov materskej školy a detí prijatých do materskej školy).

- zákonný zástupca je povinný všetky veci súvisiace s poskytovaním predprimárneho vzdelávania jeho dieťaťu riešiť interne, v materskej škole s učiteľkami, ktoré pracujú v triede, v ktorej je zaradené jeho dieťa a podľa potreby s riaditeľom;

- zákonný zástupca je povinný zdržať sa znevažujúcich vyjadrení, statusov a komentárov na sociálnych sieťach týkajúcich sa pedagogickej činnosti materskej školy a riadenia materskej školy,

- v prípade, ak zákonný zástupca bez predchádzajúcej dohody nevyzdvihne svoje dieťa z materskej školy do času ukončenia prevádzky materskej školy, materská škola bude kontaktovať postupne všetky osoby, ktoré majú poverenie na prevzatie dieťaťa (odporúča sa vyžiadať od zákonných kontakty na viac osôb, ktoré by mohli v prípade tejto situácie prevziať dieťaťa); ak ani žiadna z poverených osôb neprevezme dieťa, bude materská škola kontaktovať príslušné okresné riaditeľstvo policajného zboru, ktoré okrem výkonu svojich oprávnení disponuje aj kontaktom na príslušný orgán sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, ktorý je dosiahnuteľný aj mimo služobné času zamestnancov,

 

Práva pedagogických zamestnancov (učiteliek):

  • právo na zabezpečenie podmienok potrebných na výkon svojich práv a povinností najmä na svoju ochranu pred násilím zo strany detí, rodičov a iných osôb,
  • právo na ochranu pred neodborným zasahovaním do výkonu pedagogickej činnosti,
  • právo na účasť na riadení školy  prostredníctvom členstva alebo volených zástupcov v poradných, metodických a samosprávnych orgánoch školy,
  • práva na predkladanie návrhov na skvalitnenie výchovy a vzdelávania, školského vzdelávacieho programu,
  • právo na výber a uplatňovanie pedagogických a odborných metód, foriem, stratégií a prostriedkov, ktoré utvárajú podmienky na učenie  sa a sebarozvoj detí, a rozvoj ich kompetencií,
  • právo na vzdelávanie a profesijný rozvoj za podmienok ustanovených zákonom  č. 138/2019 Z. z. - Zákon o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov. a v jazyku v ktorom pedagogickú činnosť vykonáva,
  • právo na objektívne hodnotenie a odmeňovanie výkonu pedagogickej činnosti.

Povinnosti pedagogických zamestnancov (učiteliek):

  • chrániť a rešpektovať práva dieťaťa a jeho zákonného zástupcu
  • zachovávať mlčanlivosť a chrániť pred zneužitím osobné údaje, informácie o zdravotnom stave detí, výsledky psychologických vyšetrení, s ktorými prišiel do styku,
  • rešpektovať individuálne výchovno-vzdelávacie potreby dieťaťa,  s ohľadom na ich osobné schopnosti a možnosti, sociálne a kultúrne zázemie,
  • podieľať sa na vypracúvaní a vedení pedagogickej dokumentácie a inej dokumentácie
  • stimulovať rozvoj dieťaťa  a objektívne hodnotiť rozvoj osobnosti dieťaťa a jeho spôsobilosti
  • pripravovať sa na výkon priamej výchovno-vzdelávacej (edukačnej) činnosti
  • podieľať sa na tvorbe a uskutočňovaní - realizácií  školského vzdelávacieho programu
  • udržiavať a rozvíjať svoje profesijné kompetencie prostredníctvom vzdelávania alebo sebavzdelávania,
  • vykonávať pedagogickú činnosť alebo odbornú činnosť v súlade s aktuálnymi vedeckými poznatkami, hodnotami a cieľmi školského vzdelávacieho programu,
  • poskytovať dieťaťu alebo ich zákonnému zástupcovi poradenstvo (konzultácie) alebo odbornú pomoc spojenú s výchovou a vzdelávaním,
  • pravidelne informovať dieťa alebo ich zákonného zástupcu o priebehu a výsledkoch výchovy a vzdelávania, ktoré sa ho týkajú
  • dodržiavať Štátny vzdelávací program a Školský vzdelávací program Zvedavé slniečko
  • spolupracovať s pedagogickými zamestnancami a ostatnými zamestnancami MŠ
  • spolupracovať so subjektmi, ktoré sa podieľajú na edukácií dieťaťa
  • viesť evidenciu činností mimo priamej činnosti  s deťmi pozn. činnosti súvisiace s pedagogickou prácou sa rozumie predovšetkým: osobná príprava na výchovno-vzdelávaciu činnosť (začínajúci pedagogický zamestnanec si píše podľa informácií osobnú prípravu),  písomná príprava plánov - edukačnej  činnosti , príprava pomôcok, materiálu, dopĺňanie centier,  spolupráca s rodičmi, učiteľmi, lektormi a centrom pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie, s inštitúciami,  príprava a účasť na kultúrnych a športových aktivitách a aktivitách súvisiacich   s činnosťou školy,  účasť na poradách, školeniach organizovaných riaditeľkou materskej školy, 
  • zvyšovanie odbornosti a vzdelávanie, plnenie  úloh vyplývajúce z osobitných predpisov alebo pokynov  riaditeľky MŠ, plnenie ďalších osobných úloh- projekty, starostlivosť o učebné pomôcky a i.
  • začínajúca učiteľka je povinná sa písomne pripravovať na edukačnú činnosť podľa pokynov uvádzajúcej učiteľky
  • zúčastňovať sa na stretnutiach pedagogických porád a ďalších porád pripravovaných vedením školy
  • v úzkej spolupráci s prevádzkovým zamestnancom počas pobytu dieťaťa v materskej škole dbať na úpravu zovňajšku dieťaťa v súlade s jeho potrebami a hygienou

 

    Povinnosti triednej učiteľky:

  • Vypracováva a zodpovedá za triednu agendu. Triednu pedagogickú dokumentáciu tvorí: triedna kniha, plány edukačnej činnosti, evidencia dochádzky detí,  záznamy pedagogickej diagnostiky a záznamy deťoch a ich zákonných zástupcoch,  evidenčné lístky, písomné splnomocnenia zákonných zástupcov dieťaťa rodiča a vyhlásení o bezpríznakovosti, potvrdenie lekára po chorobe, adaptačné hárky novoprijatých detí, evidencia úrazov detí, evidencia odovzdávania detí, individuálne vzdelávacie plány detí
  • Zodpovedá za úplnosť a správnosť pedagogickej dokumentácie  a ďalšej dokumentácie týkajúcej sa detí alebo triedy
  • Zabezpečuje triednu agendu a  vyplňuje potrebné štatistiky
  • Vytvára vhodné podmienky pre integrované dieťa so zdravotným postihnutím
  • Poskytuje zákonným zástupcom detí pedagogické poradenstvo
  • Utvára podmienky pre dieťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami v spolupráci so zákonným zástupcom dieťaťa, ostatnými zamestnancami MŠ, všeobecným lekárom pre deti a dorast
  • Spolupracuje s centrom pedagogicko-psychologického poradenstva a s centrom špeciálno-pedagogického poradenstva
  • Eviduje detské a pracovné úrazy, zbiera údaje potrebné pri registrácií úrazov detí a pracovných úrazov v príslušnej triede
  • Vybavuje sociálnu agendu detí svojej triedy

Článok 4

Poplatky a spôsob ich úhrady v MŠ a ŠJ

Úhrada v stanovenom termíne za školné a stravné je povinná a záväzná pre každého rodiča. Rodič je povinný uhradiť včas príspevok na čiastočnú úhradu neinvestičných výdavkov aj vtedy, ak bolo v príslušnom mesiaci v MŠ iba 1 deň.

V zmysle Všeobecne  záväzného nariadenia Obce Jakubovany o určení  výšky príspevku na čiastočnú úhradu nákladov v školách a v školských zariadeniach, je výška mesačného príspevku 12€. Ak sú v MŠ súrodenci, druhý platí 7 €. Príspevok sa uhrádza do 10 dňa príslušného kalendárneho  mesiaca na účet.

Príspevok v MŠ sa neuhrádza za dieťa

a)ak dieťa k 31.8. daného roka dovŕši 5 rokov/ posledný rok dochádzky do MŠ/

b)ak rodič/zákonný zástupca/ predloží riaditeľke MŠ doklad o tom že poberá dávky v hmotnej núdzi

c)ktoré je umiestnené v zariadení na základe rozhodnutia súdu

d)ktoré má prerušenú dochádzku do MŠ na viac ako 30 po sebe nasledujúcich kalendárnych dní z dôvodu choroby alebo rodinných dôvodov preukázateľným spôsobom

e/ ktoré nedochádza do MŠ v čase školských prázdnin alebo sa preruší prevádzka školy zapríčinená zriaďovateľom alebo inými závažnými dôvodmi. V týchto prípadoch uhrádza zákonný zástupca pomernú časť určeného príspevku.

Okrem tohoto príspevku je rodič povinný uhradiť príspevok na čiastočnú úhradu nákladov v školskej jedálni.

Termín úhrady do 10. dňa príslušného kalendárneho mesiaca.

Stravná jednotka:                   1 deň –  1,70   € dieťa                                                              

Stravné sa uhrádza na daný mesiac na určené číslo účtu. Preplatok stravného sa presúva na nasledujúci mesiac.

Dieťa navštevujúce MŠ posledný rok pred nástupom do ZŠ / 5 roční predškoláci /, má dotovaný obed v hodnote 1,40 € a na doplnkové jedlo dopláca 0,30 € na deň.

ZZ zaplatí v septembri jednorázový poplatok vo výške 30 €, z ktorého sa uhrádza denný doplatok 0,30 € a neodhlásená strava v plnej výške 1,70 €.

 Dieťa má nárok na obed zdarma iba v prípade, že sa zúčastní výchovno-vzdelávacieho procesu. Platí to aj v prípade neskoršieho príchodu dieťaťa do MŠ ,alebo skoršieho odchodu z nej /po dohode s učiteľkami /.

V prípade včas neodhlásenej stravy je rodič povinný uhradiť plnú výšku stravného a to vo výške 1,70 € na deň.

 V prípade nepravidelnej úhrady poplatkov alebo porušovania výzvy k úhrade môže riaditeľstvo MŠ rozhodnúť o prerušení dochádzky /do vyrovnania poplatkov alebo vylúčení dieťaťa z MŠ – okrem predškolákov.

Rodič a každý stravník v MŠ je povinný vypísať prihlášku na stravovanie v ŠJ. Preplatok na konci školského roka sa rodičom vracia na ich účet.

 

Článok 5

Prevádzka a vnútorný režim v materskej škole

Charakteristika materskej školy:

Naša materská škola má 2 triedy s deťmi  2 – 6  ročnými. Kolektív tvorí 9 zamestnancov zabezpečujúcich prevádzku MŠ, z toho 4 kvalifikované učiteľky, ďalej kuchárka, vedúca ŠJ, upratovačka a pomocné sily v kuchyni. 
Učiteľky so skúsenosťou svojej viacročnej pedagogickej praxe vštepujú deťom základné hodnoty a informácie z nášho ľudského života, starajú sa o ich telesný rozvoj, osobnú spokojnosť a pohodu, rozvíjajú ich reč a to všetko v prostredí im najbližšom, v kolektíve rovesníkov. Učia ich samostatnosti a rozvíjajú ich dannosti nielen v základnom výchovno - vzdelávacom procese, ale aj nad jeho rámec, formou rôznych projektov a mimoškolskej činnosti.

Materská škola  je v prevádzke v pracovných dňoch  od 6.45 hod. do 16.30 hod., alebo ak to vyhovuje rodičom od 7,00 hod. do 16,30 hod. – zápisnica zo stretnutia rodičov v aktuálnom šk. roku.

Riaditeľka materskej školy :  Jana Petrušová

Konzultačné hodiny :každú stredu od 10,30 – 11,30 hod.

Na konzultáciách sa môže rodič dohodnúť s riaditeľkou aj v  inom čase telefonicky alebo ústne.

Kontakt učiteliek s rodičmi je uskutočňovaný pri preberaní alebo odovzdávaní dieťaťa, taktiež formou triednych aktívov, plenárnych združení, otvorených hodín, oznamov v šatniach. Všetci zamestnanci MŠ sú povinní dodržiavať mlčanlivosť o deťoch. Nepodávajú informácie žiadnym cudzím osobám. Telefónne kontakty slúžia v prípade rýchleho spojenia/náhle ochorenie, úraz, niektorý chýbajúci údaj riad. školy/Rodičia svojím podpisom dajú súhlas k používaniu osobných údajov dieťaťa.

Pripomienky, návrhy, podnety, sťažnosti k prevádzke a pod . môže rodič       podať ústne cez triednu učiteľku, cez Radu školy, cez riaditeľku alebo písomne.

Vedúca školskej jedálne : Eva Krajňáková

Konzultačné hodiny :  7.00 – 8.00 hod. – pondelok , streda

V čase letných prázdnin je prevádzka materskej školy prerušená najmenej na 4 týždne z dôvodov potreby dôkladného čistenia priestorov materskej školy, dezinfekcie prostredia a hračiek, ako aj čerpania dovolenky zamestnancov školy.

Výnimočne na poverenie riaditeľky MŠ môže v čase popoludňajšieho odpočinku dohliadnuť na deti prevádzková zamestnankyňa školy. Prevádzka v úspornom režime /jesenné, jarné, veľkonočné, polročné prázdniny v ZŠ spôsobujú pokles dochádzky v MŠ./je možná podľa pokynu riaditeľky školy po včasnom upozornení rodiča /.

 V prípade poklesu dochádzky detí do MŠ /napr. rozšírený výskyt chrípky/ sa bude materská škola riadiť nariadeniami zriaďovateľa, prípadne RÚVZ.

Prevádzka materskej školy môže byť dočasne prerušená aj zo závažných dôvodov, ktoré    ohrozujú zdravie zverených detí alebo môžu spôsobiť závažné škody na majetku.

Schádzanie detí je do 8,00 hod. hod. ráno. Vyhlasovanie detí zo stravy je do 7,15 hod. telefonicky na č. 0918222923. Nutný neskorší príchod dieťaťa si môže rodič dohodnúť s učiteľkou vopred, alebo telefonicky.

Strava sa vyhlasuje deň vopred ,iba v nevyhnutných prípadoch / ochorenie / ráno 7,15 hod. Ak dieťa rodič nevyhlási do 7,15 hod.je automaticky počítané na stravu. Prvý deň pri neohlásenej alebo neskoro ohlásenej neprítomnosti dieťaťa v MŠ,  si rodič vyzdvihne obed najneskôr do 13,30 hod.

 Usporiadanie denných činností v MŠ, pravidelne sa opakujúcich ,zabezpečujúci ich vyvážené striedanie, dodržiavanie zásad zdravej životosprávy a psychohygieny je spracované v denných poriadkoch.

MŠ si vyhradzuje právo zákazu vodenia psov do MŠ.

Usporiadanie denných činností:

Hry a hrové činnosti - podľa priania detí, navodené, priamo i nepriamo usmernené

- súčasťou môže byť aj vopred naplánovaná edukačná aktivita , hodnotenie aktivít

Pohybové a relaxačné cvičenia

- uvoľňovacie a zdravotné cvičenia, pohybové hry

Činnosti zabezpečujúce životosprávu

- osobná hygiena, stolovanie - desiata

Edukačné aktivity - individuálne, skupinové, frontálne činnosti a aktivity zabezpečujúce predprimárnu výchovu a vzdelávanie , hodnotenie aktivít

Pobyt vonku - aktivity na školskom dvore, vychádza s edukačným zameraním, spontánne činnosti bohaté na pohyb, hodnotenie aktivít

Činnosti zabezpečujúce životosprávu

- osobná hygiena, obed, stomatohygiena – mimo obdobia ochorenia Covid 19

Odpočinok - literárne, hudobné chvíľky,

- čítanie rozprávok, uspávanky, spánok

Činnosti zabezpečujúce životosprávu

- olovrant, osobná hygiena,

Hry a hrové činnosti - podľa priania a predstáv detí, priamo i nepriamo

usmerňované didaktické hry, projekty, hodnotenie aktivít

 

Činnosti zabezpečujúce životosprávu

Desiata                       Obed                         Odpočinok                            Olovrant

08,30-9,00                  11,30-12,15                12:15 - 14:30              14:30 – 15:00

 

Usporiadanie činnosti je rámcové s možnosťou pružného prispôsobovaniu sa podmienkam a situácií v konkrétnej triede. Dôvodom k zrušeniu pobytu vonku je mráz pod 10 C, dážď , poľadovica a víchrica. Denný režim je zverejnený pre zákonných zástupcov na nástenkách v šatni.

Rodič je povinný rešpektovať dĺžku prevádzky MŠ: ak rodič alebo zákonný zástupca dieťaťa opakovane predlžuje pobyt dieťaťa v MŠ po 16,30 hod. môže byť v prvotnej výzve a dohovore s riaditeľkou školy písomne upozornený na možnosť prerušenia dochádzky dieťaťa do MŠ. Rodič alebo zákonný zástupca by mal dodržiavať v rámci psychohygieny rozsah 8-9 hodín pobytu dieťaťa v MŠ.

Preberanie a odovzdávanie detí

  Rodič privádza dieťa do MŠ a odovzdá ho učiteľke spravidla do 8,00 hod a prevezme ho spravidla po 15,00 hod do 16:30 hod. Dieťa prihlásené na poldenný pobyt rodič prevezme do 12:00 hod.

Dieťa od zákonného zástupcu / rodiča / preberá učiteľka, ktorá zaň zodpovedá od jeho prevzatia až po jeho odovzdanie striedajúcej učiteľke, rodičovi alebo inej splnomocnenej osobe. Rodič odovzdáva dieťa učiteľke zdravé. Je neprípustné odovzdať dieťa do MŠ, ktoré malo tesne pred nástupom do MŠ zvýšenú teplotu. Učiteľka má zákaz podávať antibiotika alebo iné potravinové doplnky /mimo rozhodnutí v žiadosti o prijatie do MŠ a prvej pomoci/.

Rodič je povinný oznámiť triednej učiteľke každú zmenu v zdravotnom stave dieťaťa, ktoré sa udeje vo večerných ,nočných alebo víkendových hodinách/zvýšená telesná teplota, škrabance, hnačky, nevoľnosť, rezné rany, modriny.

Pri vzniku úrazu je dieťaťu poskytnutá prvá pomoc a následne aj lekárska pomoc. Aj v tomto prípade je rodič kontaktovaný telefonicky.

Do MŠ je zakázané dávať dieťaťu ostré, nebezpečné predmety , sladkosti a drahé hračky . Dieťa si môže priniesť do MŠ 1 hračku.  Taktiež nie sú dovolené žuvačky. V čase pandémie je zakázané nosiť do MŠ akékoľvek hračky.

Ak dieťa chýba niekoľko viac ako 5 dni /vrátane víkendu a sviatkov / z rôznych dôvodov rodič podpíše u  učiteľky vyhlásenie o bezpríznakovosti, že dieťa nemalo žiadne príznaky ochorenia /tým rodič preberá zodpovednosť za vyhlásenie/.

V záujme dieťaťa rodič oznámi tel. č. pre prípad súrneho kontaktu s rodičom a priebežne hlási každú zmenu kontaktu./zmenu bydliska, ale hlavne tel. čísla, mobilu./

 Na prevzatie svojho dieťaťa z MŠ môže rodič písomne splnomocniť svoje dieťa staršie ako 10 rokov alebo pedagogickým zamestnancom známu dospelú osobu / vyhláška o MŠ 541/2021/ .Tlačivo si môže ZZ vyžiadať u učiteľky v triede.

MŠ povinne vykonáva ranný filter podľa § 24 ods.9 písm.a), b ) zákona č. 355 /2007 Z.z. o ochrane , podpore a rozvoji verejného zdravia.

V prípade, že rodičia majú súdnym rozhodnutím alebo predbežným opatrením obmedzené preberanie dieťaťa, je potrebné o tom písomne /fotokópiou úradného rozhodnutia/ informovať riaditeľku školy a učiteľku v triede.

O vyberaní dieťaťa dopoludnia alebo bezprostredne po obede informuje rodič učiteľku osobne, telefonicky alebo písomne –nie odkazom po dieťati! V takomto prípade si rodič príde po dieťa v dohodnutom termíne.

Ak rodič do 14 pracovných dní neoznámi riaditeľovi dôvod neprítomnosti dieťaťa alebo závažným spôsobom opakovane poruší školský poriadok materskej školy, riaditeľka po predchádzajúcom upozornení rodiča môže rozhodnúť o ukončení dochádzky dieťaťa do MŠ.

Preberanie detí navzájom učiteľkami:

Po nástupe ďalšej učiteľky na pracovisko, táto preberie deti. Písomne sa zaznamená dátum, hodina, počet detí a odkontroluje menný zoznam podľa dochádzky. Toto podpíšu obe učiteľky.

Organizácia v šatni

Do šatne majú prístup zákonní zástupcovia  a splnomocnené osoby v čase od 6,45 / 7,00 do 8,00  hod. a od 15,00 do 16.30 hod.

 Každé dieťa v šatni má svoju skrinku, kde si odkladá veci.

Za poriadok a vlastné hračky zodpovedá rodič, tiež za stále pripravené náhradné oblečenie pre prípad znečistenia alebo premočenia alebo pomočenia.

Pred pobytom vonku sa deti samostatne alebo pomocou učiteľky prípadne prevádzkovej zamestnankyne prezliekajú a prezúvajú. Odporúčame priniesť dieťaťu pohodlné oblečenie na prezlečenie do triedy , na prezutie pevné papučky nie vsuvky.

Organizácia v umyvárni

Deti sa v umyvárni zdržiavajú len za prítomnosti učiteľky, ktorá ich učí základným hygienickým návykom a sebaobsluhe.Za celkovú organizáciu pobytu detí v umyvárni, uzatvorenie vody, spláchnutie WC a dodržiavanie hygienických, zdravotných a bezpečnostných predpisov zodpovedajú učiteľky a prevádzková zamestnankyňa. WC navštevuje dieťa samostatne alebo s uč. podľa potreby , alebo organizovane pred cvičením, pobytom vonku, pred odpočinkom.

Rodičia nevstupujú do detskej umyvárne a WC a nepoužívajú školské WC.

Organizácia pri stolovaní

Jedlo sa podáva deťom  3 x denne v trojhodinovom intervale podľa harmonogramu.Za kvalitu a predpísané množstvo stravy zodpovedá vedúca zariadenia školského stravovania a kuchárka. Vedúca ŠJ zabezpečuje tiež zisťovanie počtu stravníkov do 7,15 hod. a pitný režim.

Vedúca zariadenia školského stravovania zodpovedá aj za zmeny v jedálnom lístku.Za organizáciu a výchovno- vzdelávaciu činnosť pri jedle zodpovedá učiteľka. Vedie deti k osvojeniu si základných návykov kultúrneho stravovania, uplatňuje individuálny prístup k deťom. Počas jedla nenásilne deti usmerňuje, podľa želania rodičov deti prikrmuje. Nenúti ich jesť!.

Deti 2 – 5 ročné jedia lyžicou, podľa zváženia a zručností detí aj príbor.

 Deti 5-6 ročné používajú pri stolovaní kompletný príbor.

Ak má dieťa z objektívnych zdravotných dôvodov vylúčené zo stravy určité potraviny, je rodič povinný podať u vedúcej ŠJ žiadosť o výnimku v stravovaní dieťaťa .

K žiadosti, ktorá obsahuje osobné údaje o dieťati priloží doklad od lekára,/nie pediatra ale odborného/ že dieťa je alergické na tú ktorú zložku v potrave na ktorom budú uvedené potraviny, ktoré dieťa nesmie jesť/napr. mliečne výrobky, potraviny obsahujúce škrob, mak a pod./. V prípade celiakie je dovolené dieťaťu priniesť stravu z domu, ktorá mu bude po tepelnej príprave podaná. Rodič je v takomto prípade povinný priniesť potvrdenie od odborného lekára, že dieťa má spomínanú diétu. Ak by sa vyskytla požiadavka na inú špeciálnu stravu, túto ŠJ neposkytne. V tomto prípade môže dieťa navštevovať MŠ bez stravy po dohode so zákonným zástupcom.

Časový harmonogram podávania jedla:

Ø  desiata: od 8.30 – 9.30 hod

Ø  obed od 11.30- 12.15 hod.

Ø  olovrant od 14.30 – 15.00 hod.

Za vydaj stravy v ŠJ zodpovedá kuchárka p. Konečná

Pomocná sila v kuchyni – p. Balunová, p. Haščáková

Súčasťou jedla je aj pitie. Okrem nápojov k hlavnému stolovaniu deti dostávajú čaj alebo vodu, ktorá je v triedach prístupná deťom počas celého dňa/pod dohľadom uč./. Deti, ktoré prichádzajú do MŠ v skorých ranných hodinách bez raňajok, môžu mať rožok, lupáčik, ovocie, ktoré ráno po príchode v triede zjedia. V MŠ je zakázané podávať deťom domácky varenú stravu / okrem celiakie /, krémové zákusky, bublinkové nápoje. Jedálny lístok je k nahliadnutiu rodičom vždy na nástenke. Pripomienky ku skladbe jedálneho lístka má právo rodič prednášať vedúcej ŠJ, cez triednu učiteľku, cez Radu školy.

Základné informácie okolo vrátenia vzniknutých preplatkov, iné záležitosti okolo platieb za stravu a informácie týkajúce sa stravovania podáva vedúca ŠJ.

Pobyt detí vonku

Pobyt vonku obsahuje pohybové aktivity detí, v rámci školského dvora, alebo vychádzky. Uskutočňuje sa v každom vhodnom počasí. Výnimkou, keď sa nemusí uskutočniť, sú nepriaznivé klimatické podmienky, silný nárazový vietor, silný mráz, dážď). V jarných a letných mesiacoch sa pobyt vonku upravuje vzhľadom na intenzitu slnečného žiarenia a zaraďuje sa 2-krát počas dňa, v dopoludňajších a odpoludňajších hodinách.

Pobyt vonku učiteľka premyslí a naplánuje tak, aby bol pre deti zaujímavý a príťažlivý. Neodmysliteľnými činnosťami počas pobytu vonku sú tvorivé hry s pieskom, pohybové hry s loptou a iné pohybové, športové a hudobno-pohybové hry, ako aj kreslenie kriedovým pastelom na betón atď.

Počas pobytu detí vonku je učiteľka povinná zabezpečiť deťom plnohodnotnú, organizovanú činnosť , venuje deťom zvýšenú pozornosť, dodržiava požiadavky bezpečnosti a ochrany ich zdravia v zmysle príslušných všeobecne záväzných právnych predpisov a pokynov riaditeľky materskej školy.

Pred pobytom detí vonku na dvore učiteľky skontrolujú bezpečnosť prostredia.

Prechádzku zabezpečiť v zmysle § 7 vyhlášky o materskej škole.

Učiteľky sú pri pobyte vonku na školskom dvore povinné venovať sa deťom v plnom rozsahu.

Organizácia v spálni

Počas odpočinku dbá učiteľka na primerané oblečenie detí. Zabezpečí pravidelné vetranie, ktoré neohrozí zdravie detí. Každé dieťa má svoje ležadlo. Posteľné prádlo sa mení spravidla raz za 2 týždne, podľa potreby aj častejšie /  Covid 19 /.

Vyzliekajú sa v triede, kde si uložia svoje oblečenie na stoličky. Deti sa vyzliekajú len do nohavičiek a obliekajú si obidve časti pyžama. Ak je v spálni chladno, prípadne si to želajú rodičia, môžu si priniesť ponožky na spanie..

Počas odpočinku môžu deti počúvať relaxačnú hudbu, rozprávky/hudobné alebo čítané . Učiteľka zodpovedá za pravidelné bezprievanové vetranie spálne, od detí neodchádza, individuálne pristupuje k deťom, ktoré nepociťujú potrebu spánku, odpočinok detí využíva na sebavzdelávanie, príp. činnosť súvisiacu s jej prácou.

Dĺžka odpočinku je uvedená v dennom režime dňa.

Organizácia ostatných aktivít:

Výlet alebo exkurzia sa organizuje na základe plánu práce školy a informovaného súhlasu zákonného zástupcu, najviac na jeden deň s prihliadnutím na bezpečné, hygienické a fyziologické potreby detí a so zabezpečením teplého obeda pre deti. Pred uskutočnením výletu alebo exkurzie pedagogický zamestnanec poverený riaditeľom organizačne zabezpečí prípravu a priebeh týchto aktivít vrátane informovaného súhlasu , poučenia zúčastnených osôb a detí o ochrane zdravia. O tom vyhotoví písomný záznam, ktorý potvrdia všetky dospelé osoby svojím podpisom. Na výlety a exkurzie s deťmi predškolského veku sa môžu použiť aj hromadné dopravné prostriedky.

V tomto období sa organizácia spomenutých podujatí riadi odporúčaniami Školského semaforu a vyhláškami.

Materská škola môže organizovať pobyty detí v škole prírode, výlety, exkurzie a ďalšie aktivity podľa podmienok materskej školy a len s informovaným súhlasom zákonného zástupcu dieťaťa, s písomným súhlasom zriaďovateľa s písomným súhlasom orgánu verejného zdravotníctva na organizovanie školy v prírode.

Riaditeľka písomne oznámi zriaďovateľovi organizovanie podujatia.

Úsporný režim chodu materskej školy

V prípade nízkej dochádzky detí do materskej školy z dôvodu zvýšenej chorobnosti hlavne v zimných mesiacoch riaditeľka môže rozhodnúť o spájaní tried. Nadbytok zamestnancov  v takom prípade je riešená náhradným voľnom alebo čerpaním dovolenky. Riaditeľka materskej školy môže rozhodnúť o spájaní tried  i počas neprítomnosti učiteliek, z dôvodu vysokej chorobnosti, alebo školení a kontinuálnych vzdelávaní v zmysle zákona 317/2009 o ped. z. Rodičia pred obdobím školských prázdnin môžu vyjadrovať svoj záujem o prevádzku MŠ. Podľa záujmu rodičov môže byť obmedzená prevádzka / 1 trieda /  alebo prerušená prevádzka. Pre prevádzku musí byť určený počet stravníkov -  7+3. prázdniny a pod.), zamestnanci MŠ si budú čerpať riadnu dovolenku, náhradné voľno ,práca na pracovisku prípadne po odsúhlasení zriaďovateľom práca na doma.

Organizovanie podujatí pre rodičov:

Počas vystúpení detí – triednych, školských (besiedky pre rodičov, tvorivé dielne..) sú počas učiteľkami organizovanej časti podujatia zodpovedné za bezpečnosť detí učiteľky.

Po skončení organizovanej časti podujatia, keď si rodičia prevezmú deti od učiteľky (posedenia, hrová činnosť v triede), preberajú zodpovednosť za dieťa rodičia.

Počas tvorivých dielní, športových podujatí, kultúrno-spoločenských podujatí a akcií organizovaných v MŠ sú za deti zodpovední rodičia po ich prevzatí od učiteľky. A to aj v tom prípade, že po skončení akcie zostávajú rodičia s deťmi v budove alebo v areáli materskej školy.

 Krúžková činnosť, záujmové útvary:

 V zmysle § 4 odst.9 Vyhlášky MŠ SR č. 541/2021 Z.z o materskej škole sa môže v súlade so školským vzdelávacím programom organizovať aj krúžková činnosť. Krúžková činnosť prebieha , len ak je dostatočný záujem zo strany rodičov. Krúžkovú činnosť zabezpečujú kmeňoví učitelia, vo výučbe aktivít, na ktoré nemajú kmeňoví učitelia odbornú spôsobilosť, činnosť zabezpečujú aj cudzí lektori. Krúžková činnosť sa organizuje v popoludňajších hodinách a na základe informovaného súhlasu zákonného zástupcu. 

V  materskej škole sú prednostne do krúžkov zaraďované 5 - 6 ročné deti .

Vykonávanie pedagogickej praxe v materskej škole

Študentky stredných a vysokých škôl, ktoré majú záujem o vykonávanie pedagogickej praxe počas školského roka, sa hlásia u riaditeľky materskej školy.

Pobyt dieťaťa v materskej škole

Podľa § 24 ods. 6 zákona č. 355/2007 Z. z. v materskej škole môže byť umiestnené len dieťa, ktoré:

A/ je zdravotne spôsobilé na pobyt v kolektíve

b/ neprejavuje príznaky prenosného ochorenia

c/ nemá nariadené karanténne opatrenia

 

Neprítomnosť  dieťaťa v materskej škole

Podľa § 24 ods. 9 zákona č. 355/2007 Z. z. materská škola je povinná:

a) zabezpečiť, aby skutočnosť, či zdravotný stav dieťaťa umožňuje jeho prijatie do materskej školy, zisťovala každý deň zodpovedná službukonajúca učiteľka pred prijatím dieťaťa do materskej školy

b) zabezpečiť izoláciu dieťaťa od ostatných detí, ak dieťa počas dňa prejavilo príznaky akútneho prenosného ochorenia, dočasný dohľad nad ním a informovanie zástupcu dieťaťa. 

Podľa § 7 ods. 7 vyhlášky Ministerstva školstva Slovenskej republiky č. 541/2021 Z. z. o materskej škole v znení neskorších predpisov učiteľka materskej školy môže odmietnuť prevzatie dieťaťa, ak zistí, že jeho zdravotný stav nie je vhodný na prijatie do materskej školy. Ak dieťa v materskej škole počas dňa ochorie, pedagogický zamestnanec zabezpečí jeho izoláciu od ostatných detí, dozor ním poverenou osobou z radov zamestnancov školy a informuje zákonného zástupcu dieťaťa. V obidvoch prípadoch má zákonný zástupca alebo navštíviť lekára, ktorý rozhodne o ďalšom postupe alebo sám rozhodnúť (s plnou zodpovednosťou za svoje dieťaťa) čo s dieťaťom urobí (napr. nechá ho niekoľko dní doma a zabezpečí starostlivosť inou osobou atď.). 

Cieľom „ranného filtra“ je identifikovať deti, ktoré navonok prejavujú zreteľné príznaky, ktoré by mohli znamenať infekčné ochorenie dieťaťa s možnosťou ohrozenia ostatných detí v materskej škole. „Ranný filter“ nie je nástrojom vyvodzovania záverov o zdraví a chorobe dieťaťa. 

Pri vykonávaní „ranného filtra“ učiteľka materskej školy pohľadom zmeria teplotu ,skontroluje oči, uši, nos a viditeľné časti kože .

Učiteľka dieťa odmietne prevziať do materskej školy, ak:

  • má oči výrazne lesklé alebo červené, s hnisavým výtokom („karpinami“),
  • mu z uší vyteká tekutina a je zaschnutá na ušnici, 
  • mu z nosa vyteká hustá skalená tekutina, okolie nosa má červené, podráždené, - má na tvári alebo na končatinách zapálené, hnisajúce miesta a miesta aj s chrastami, - má intenzívny dusivý kašeľ alebo výrazný vlhký produktívny kašeľ.

 Dôvody pre neprijatie dieťaťa do MŠ ako prevencia ochrany zdravia ostatných detí:

o   zvýšená teplota

o   dusivý kašeľ

o   hnisavý výtok z očí či z nosa

o   užívanie antibiotík – učiteľky v MŠ nemôžu podávať deťom žiadne lieky

o   pomočovanie

o   voš vlasová

o   infekčné a prenosné choroby

o   črevné ťažkosti – hnačka, zvracanie.

Ak dieťa tieto príznaky nemá, učiteľka dieťa od zákonného zástupcu prevezme.

Po chorobe môže dieťa nastúpiť do materskej školy aj v prípade, že má jednoduchú (priesvitnú) nádchu, občasný suchý dráždivý kašeľ aj ak u neho pretrváva občasný vlhký kašeľ, najmä pri námahe alebo v ľahu po spánku (môže pretrvávať aj 3 týždne).

Na účely prevzatia, resp. neprevzatia dieťaťa pri zistení, že jeho zdravotný stav nie je vhodný na prijatie do materskej školy, nie je lekár povinný uvádzať podrobný opis zdravotného stavu dieťaťa, iba potvrdenie o zdravotnom stave dieťaťa. 

Materská škola nemá povinnosť písomne žiadať od lekára potvrdenie o zdravotnom stave, ktoré učiteľka materskej školy odmietla prevziať po zistení, že jeho zdravotný stav nie je vhodný na prijatie do materskej školy (na základe realizácie „ranného filtra“). Ak dieťa neprejde „ranným filtrom“, zákonný zástupca s takýmto dieťaťom absolvuje lekárske vyšetrenie dieťaťa alebo zabezpečí jeho doliečenie a starostlivosť inou osobou.

Je neprípustné priniesť do materskej školy dieťa  choré. Lieky, homeopatická a vitamíny v materskej škole nepodávame!

 Ak dieťa trpí vážnou chorobou alebo alergiou, ktorá by mohla ohroziť jeho zdravie, upozornite na tento fakt tr. učiteľku, aby mu v prípade potreby mohla poskytnúť účinnú pomoc, prípadne odovzdajte balíček prvej pomoci s presnými inštrukciami od lekára- špecialistu, kde je presne definovaný postup pri podávaní lieku. V prípade akejkoľvek zlomeniny /sadra, dlaha, ortéza/ bude dochádzka dieťaťa do materskej školy obmedzená vzhľadom na bezpečnosť samotného dieťaťa a ostatných detí.

Úrazy detí :

Ak dieťa utrpí úraz, ktorý nie je potrebné ošetriť lekárom, ošetrí ho učiteľka obvyklým spôsobom. Úraz a spôsob ošetrenia zaeviduje v zošite školských úrazov. Ak dieťa utrpí úraz, ktorý si vyžaduje ošetrenie lekárom, službukonajúca učiteľka sa ihneď skontaktuje s rodičom, s ktorým sa dohodne na ďalšom postupe. Ak je rodič nezastihnuteľný, odvedie dieťa na lekárske ošetrenie zdravotníckym vozidlom príp. taxislužbou. Zabezpečí odovzdanie lekárskeho záznamu o ošetrení úrazu rodičovi dieťaťa. V prípade úrazu, ktorý ohrozuje život dieťaťa učiteľka požiada o privolanie rýchlej zdravotnej pomoci a rodičov hociktorú zamestnankyňu a súčasne dáva dieťaťu prvú pomoc .Ak dieťa potrebuje ošetrenie v nemocnici, učiteľka ho sprevádza až do príchodu rodičov.

Ospravedlnenie neprítomnosti detí:

Ak ide o dieťa, pre ktoré predprimárne vzdelávanie nie je povinné, rodič predkladá:

1. „Potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti“ vystavené všeobecným lekárom pre deti a dorast – iba pred prvým nástupom dieťaťa do materskej školy ako súčasť žiadosti o prijatie dieťaťa do materskej školy.

2. „Písomné vyhlásenie o bezpríznakovosti“ vystavené rodičom – pri návrate dieťaťa do materskej školy v prípade, že jeho neprítomnosť trvala 5 a viac po sebe idúcich kalendárnych dní (vrátane víkendov a sviatkov), a to z akýchkoľvek dôvodov (napr. ochorenie, trávi čas so starou mamou, ide na dovolenku s rodičmi a pod.).

3. „Potvrdenie od lekára“ od všeobecného lekára pre deti a dorast– pri návrate dieťaťa do materskej školy,v prípade neprítomnosti dieťaťa v materskej škole z dôvodu ochorenia, a to len v tom prípade, ak lekár po prezenčnom vyšetrení dieťaťa posúdi, že je potrebné „Potvrdenie od lekára“ vystaviť z epidemiologických dôvodov kvôli ochrane zdravia ostatných detí v kolektíve.

Obsahom písomného vyhlásenia o bezpríznakovosti podľa § 24 ods. 8 zákona č. 355/2007 Z. z. je údaj o tom,že dieťa neprejavuje príznaky prenosného ochorenia a nemá nariadené karanténne opatrenie. Písomné vyhlásenie o bezpríznakovosti vystavuje rodič vždy, v prípade potreby aj opakovane viackrát počas školského roka.

Ak ide o dieťa, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné, rodič predkladá:

1. „Potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti“ vystavené všeobecným lekárom pre deti a dorast — iba pred prvým nástupom do materskej školy ako súčasť žiadosti o prijatie dieťaťa do materskej školy (pokiaľ rodič už takéto potvrdenie nepredkladal pri nástupe na nepovinné predprimárne vzdelávanie).

2. „Písomné vyhlásenie o bezpríznakovosti“ vystavené rodičom — pri návrate dieťaťa do materskej školy v prípade, že jeho neprítomnosť trvala 5 a viac po sebe idúcich kalendárnych dní (vrátane víkendov a sviatkov) z iných dôvodov ako ochorenia (možné len v nevyhnutnom prípade). Obsahom písomného vyhlásenia o bezpríznakovosti podľa § 24 ods. 8 zákona č. 355/2007 Z. z. je údaj o tom, že dieťa neprejavuje príznaky prenosného ochorenia a nemá nariadené karanténne opatrenie. Písomné vyhlásenie o bezpríznakovosti vystavuje rodič vždy, v prípade potreby aj opakovane viackrát počas školského roka.

3. „Písomné vyhlásenie o bezpríznakovosti“ vystavené rodičom—pri návrate dieťaťa do materskej školy, v prípade že neprítomnosť dieťaťa v materskej škole trvala od 5 do 7 po sebe idúcich vyučovacích dní (víkendy a sviatky sa nepočítajú) z dôvodu ochorenia, ktoré si nevyžadovalo osobné vyšetrenie u všeobecného lekára pre deti a dorast. Písomné vyhlásenie o bezpríznakovosti môže v takomto prípade vystaviť rodič bez obmedzenia, aj opakovane viackrát počas školského roka.

Podľa § 144 ods. 10 až 14 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 120/2024 Z. z. s účinnosťou
od
1. júna 2024

 

„(10) Neprítomnosť dieťaťa alebo neplnoletého žiaka ospravedlňuje škola na základe žiadosti jeho zákonného zástupcu alebo zástupcu zariadenia.

 

(11) Ak neprítomnosť žiaka z dôvodu ochorenia trvá najviac 5 po sebe nasledujúcich vyučovacích dní a súhrnne počas mesiaca najviac 10 vyučovacích dní, neprítomnosť sa ospravedlňuje bez predloženia potvrdenia od lekára. Ak neprítomnosť žiaka z dôvodu ochorenia trvá viac ako 5 po sebe nasledujúcich  vyučovacích dní alebo súhrnne počas mesiaca viac ako 10 vyučovacích dní, vyžaduje sa aj predloženie potvrdenia od lekára.

 

(12) Ak neprítomnosť dieťaťa, ktoré plní povinné predprimárne vzdelávanie, z dôvodu ochorenia trvá najviac 7 po sebe nasledujúcich vyučovacích dní a súhrnne počas mesiaca najviac 14 vyučovacích dní, neprítomnosť sa ospravedlňuje bez predloženia potvrdenia od lekára. Ak neprítomnosť dieťaťa, ktoré plní povinné predprimárne vzdelávanie, z dôvodu ochorenia trvá viac ako 7 po sebe nasledujúcich vyučovacích dní alebo súhrnne počas mesiaca viac ako 14 vyučovacích dní, vyžaduje sa aj predloženie potvrdenia od lekára. 

 

(13) Vo výnimočných a osobitne odôvodnených prípadoch škola môže vyžadovať lekárske potvrdenie o chorobe alebo iný doklad potvrdzujúci odôvodnenosť neprítomnosti, najmä pri opakovanej neprítomnosti; to platí aj ak ide o ospravedlňovanie podľa odseku 11 alebo odseku 12.

 

(14) Plnoletý žiak sa ospravedlňuje sám spôsobom uvedeným v odsekoch 8 až 13.“. 

           

Novelou sa spresnili podmienky ospravedlňovania neprítomnosti detí a žiakov na výchove a vzdelávaní v materských školách, základných školách a stredných školách z dôvodu ochorenia.  

 

Všeobecne – materská škola, základná škola, stredná škola

 

Vo všeobecnosti sa za dôvod ospravedlniteľnej neprítomnosti dieťaťa alebo žiaka na výchove a vzdelávaní podľa § 144 ods. 9 školského zákona uznáva najmä choroba, prípadne lekárom nariadený zákaz dochádzky do školy, mimoriadne nepriaznivé poveternostné podmienky alebo náhle prerušenie premávky hromadných dopravných prostriedkov, mimoriadne udalosti v rodine alebo účasť dieťaťa alebo žiaka na súťažiach.

 

§ 144 ods. 11 a 12 upravuje podmienky, za ktorých škola ospravedlňuje neprítomnosť dieťaťa alebo žiaka, ktorá vznikla len z dôvodu ochorenia; § 144 ods. 13 sa týka toho, že škola môže vyžadovať doklad odôvodňujúci neprítomnosť dieťaťa alebo žiaka aj v iných prípadoch, t. j. nielen ak ide o neprítomnosť z dôvodu ochorenia (napr. z rodinných dôvodov, nepriaznivých poveternostných podmienok).                      

 

Zákonný zástupca / zástupca zariadenia / plnoletý žiak

Zákonný zástupca / zástupca zariadenia / plnoletý žiak vo veci ospravedlňovania neprítomnosti dieťaťa alebo žiaka:

  • dbá o to, aby dieťa alebo žiak dochádzali do školy pravidelne a včas,
  • oznamuje škole bez zbytočného odkladu dôvod neprítomnosti dieťaťa alebo žiaka,
  • informuje školu o zmene zdravotnej spôsobilosti dieťaťa alebo žiaka, jeho zdravotných problémoch alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania,
  • predkladá doklad preukazujúci dôvod neprítomnosti dieťaťa alebo žiaka na výchove a vzdelávaní v súlade so školským poriadkom.

 

Triedny učiteľ

Triedny učiteľ vo veci ospravedlňovania neprítomnosti dieťaťa alebo žiaka:

  • spolupracuje so zákonnými zástupcami / zástupcami zariadení / plnoletými žiakmi, pedagogickými zamestnancami a odbornými zamestnancami,
  • eviduje dochádzku a neprítomnosť detí alebo žiakov na vyučovaní,
  • vyžaduje ospravedlnenie neprítomnosti detí alebo žiakov, ktoré uschováva do konca príslušného školského roka,
  • informuje včas plnoletého žiaka / zákonného zástupcu / zástupcu zariadenia alebo príslušného lekára, keď škola postupuje podľa § 144 ods. 13 a v prípade pochybnosti vyžaduje lekárske potvrdenie alebo iný doklad potvrdzujúci dôvod neprítomnosti,        
  • oboznamuje zákonných zástupcov / zástupcov zariadení / plnoletých žiakov so spôsobom ospravedlňovania neprítomnosti detí alebo žiakov na vyučovaní,
  • navrhuje opatrenia súvisiace s porušením školského poriadku týkajúce sa ospravedlňovania neprítomnosti,
  • preukázateľne oboznamuje zákonných zástupcov / zástupcov zariadení / plnoletého žiaka s nedostatkami súvisiacimi s ospravedlňovaním neprítomnosti.

 

Riaditeľ školy

Riaditeľ školy vo veci ospravedlňovania neprítomnosti dieťaťa alebo žiaka:

  • zodpovedá za vypracovanie a dodržiavanie školského poriadku, v ktorom si škola okrem iného má upraviť interné pravidlá ospravedlňovania, ktoré však musia byť v rámci príslušných ustanovení školského zákona,
  • oznamuje príslušnému orgánu štátnej správy a obci, v ktorej má zákonný zástupca / zástupca zariadenia trvalý pobyt, ak zákonný zástupca / zástupca zariadenia nedbá o riadne plnenie povinného predprimárneho vzdelávania alebo povinnej školskej dochádzky.

 

Ospravedlňovanie neprítomnosti z dôvodu ochorenia v materskej škole

 

Lehoty uvedené v školskom zákone sa vo vzťahu k materskej škole týkajú len povinného predprimárneho vzdelávania. Teda, ak ide o dieťa materskej školy, ktoré neplní povinné predprimárne vzdelávanie, vo všeobecnosti sa potvrdenie od lekára nevyžaduje bez ohľadu na dĺžku neprítomnosti dieťaťa, okrem situácií podľa § 144 ods. 13 školského zákona.

 

Ak dieťa plní povinné predprimárne vzdelávanie a neprítomnosť z dôvodu ochorenia trvá najviac 7 po sebe nasledujúcich vyučovacích dní alebo súhrnne maximálne 14 vyučovacích dní počas mesiaca, ospravedlňuje ju škola na základe žiadosti zákonného zástupcu / zástupcu zariadenia. Tu je potrebné zdôrazniť, že ide o ospravedlňovanie „z dôvodu ochorenia“, nie z akéhokoľvek dôvodu.

 

Potvrdenie od lekára sa vyžaduje na ospravedlnenie neprítomnosti

  1. viac ako 7 po sebe nasledujúcich vyučovacích dní, t. j. 8 a viac po sebe nasledujúcich vyučovacích dní alebo
  2. súhrnne viac ako 14 vyučovacích dní počas mesiaca, t. j. 15  a viac vyučovacích dní.

 

Ak ide o neprítomnosť dieťaťa trvajúcu 8 a viac po sebe nasledujúcich vyučovacích dní alebo opakovanú (aj kratšiu) neprítomnosť počas mesiaca, ktorá súhrnne za celý mesiac presahuje 14 vyučovacích dní, 15. vyučovací deň a ďalšie vyučovacie dni neprítomnosti v príslušnom mesiaci ospravedlňuje škola len na základe žiadosti zákonného zástupcu / zástupcu zariadenia, ktorý predloží potvrdenie od lekára.

 

Mesiacom, počas ktorého môže materská škola ospravedlniť súhrnne najviac 14 dní bez predloženia lekárskeho potvrdenia, sa rozumie obdobie od prvého dňa neprítomnosti dieťaťa po deň nasledujúceho kalendárneho mesiaca, ktorý sa svojím označením zhoduje s dňom toho kalendárneho mesiaca, kedy sa začala neprítomnosť dieťaťa, napríklad od 7. októbra do 7. novembra bez ohľadu na to, či sú medzi týmito dňami víkendy, dni pracovného pokoja alebo dni prerušenia prevádzky materskej školy, teda nejde o 28/30/31 kalendárnych dní a ani o kalendárny mesiac (v príslušných ustanoveniach slovo „kalendárny“ nie je uvedené).

 

Ustanovenie vychádza zo štandardného počítania času v práve. Ak mesiac nemá deň, ktorý zodpovedá dňu, kedy začala lehota plynúť, lehota končí v posledný deň tohto mesiaca, napríklad od 30. januára do 28. februára. Obdobie ďalšieho príslušného mesiaca sa určuje začiatkom nasledujúcej neprítomnosti. Avšak, ak následná neprítomnosť trvá napríklad už od 4. novembra do 12. novembra, v súvislosti so sledovaným mesiacom od 7. októbra do 7. novembra, obdobie od 8. novembra sa sleduje ako nový mesiac.

 

Uvedené ospravedlňovanie platí pri ochorení dieťaťa a s tým súvisiacich lekárskych ošetrení alebo vyšetrení. Ak nadväzujúca neprítomnosť je z iného dôvodu, ako je ochorenie, škola môže vyžadovať za vyučovacie dni, ktoré nasledujú po ochorení, vo výnimočných a osobitne odôvodnených prípadoch doklad potvrdzujúci odôvodnenosť neprítomnosti podľa § 144 ods.

 

Naďalej platí, že neprítomnosť dieťaťa, ktorá trvá viac ako 7 po sebe nasledujúcich vyučovacích dní, ospravedlňuje škola len na základe predloženia potvrdenia od lekára. Po sebe nasledujúcimi vyučovacími dňami sa na tento účel rozumie aj následnosť prerušená dňami, počas ktorých  sa výchova a vzdelávanie v materských školách neuskutočňuje, t. j. víkendy, dni pracovného pokoja alebo  obdobie prerušenia prevádzky materskej školy  

 

- v prípade víkendu sú piatok a pondelok dva po sebe nasledujúce vyučovacie dni,

- v prípade prerušenia prevádzky materskej školy sú posledný vyučovací deň pred prerušením prevádzky materskej školy a prvý vyučovací deň po prerušení prevádzky materskej školy dva po sebe nasledujúce vyučovacie dni.  

 

Vo výnimočnom a osobitne odôvodnenom prípade môže škola vyžadovať lekárske potvrdenie o chorobe aj ak ide o neprítomnosť z dôvodu ochorenia v trvaní menej ako 7 po sebe nasledujúcich vyučovacích dní alebo súhrnne menej ako 14 vyučovacích dní počas mesiaca.

 

Medzi výnimočné a osobitne odôvodnené prípady, kedy materská škola môže vyžadovať potvrdenie od lekára v prípade akejkoľvek neprítomnosti z dôvodu ochorenia, teda aj neprítomnosť, ktorá nepresahuje ustanovený počet vyučovacích dní podľa § 144 ods. 11 a 12 školského zákona, patria najmä opakovaná neprítomnosť dieťaťa a okolnosti nasvedčujúce tomu, že ochorenie dieťaťa je účelový dôvod na ospravedlnenie jeho neprítomnosti.

 

Z vyššie uvedeného dôvodu je potrebné, aby materská škola v rámci kontroly riadneho plnenia predprimárneho vzdelávania, v jednotlivých prípadoch dôsledne posudzovala dôvody na vyžiadanie si potvrdenia od lekára na ospravedlnenie neprítomnosti dieťaťa na výchove a vzdelávaní.

Neprítomnosť dieťaťa ospravedlňuje nasledovne:

1 deň – slovne učiteľke v triede

1 – 7 dní – písomne na tlačive , s podpisom rodiča

8 alebo súhrnne 14 dní v mesiaci –  od 8 resp. 15. dňa potvrdenie od lekára

COVID 19:

Organizácia prevádzky MŠ sa riadi vždy aktuálnym Školským semaforom, ktorý vydáva a aktualizuje podľa momentálnej situácie Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR., a aktuálnymi vyhláškami Ministerstva zdravotníctva.

Článok 6

Podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí a ich ochrany pred sociálno-patologickými javmi, diskrimináciou alebo násilím

Materská škola je pri výchove a vzdelávaní a pri činnostiach súvisiacich s výchovou a vzdelávaním povinná:

  • Prihliadať na základné fyziologické potreby detí.
  • Vytvárať podmienky na zdravý vývin detí a na predchádzanie sociálno-patologických javov.
  • Poskytnúť nevyhnutné informácie na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí.
  • Viesť evidenciu školských úrazov, ku ktorým došlo počas výchovno-vzdelávacej činnosti a pri činnostiach organizovaných školou; pri vzniku školského úrazu vyhotoviť záznam o školskom úraze. Pri úraze zabezpečí učiteľka 1.pomoc a lekárske ošetrenie. O úraze a uskutočnených opatreniach neodkladne informuje zákonného zástupcu dieťaťa.
  • Podľa § 24 ods.6 zákona č.355/2007 Z.z. o ochrane , podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov môže byť v MŠ umiestnené len dieťa, ktoré:
  • je spôsobilé na pobyt v kolektíve
  • neprejavuje príznaky prenosného ochorenia
  • nemá nariadené karanténne opatrenie
  • Potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti, ktoré obsahuje aj údaj   o povinnom očkovaní, vydá zákonnému zástupcovi dieťaťa  všeobecný lekár pre deti a dorast, zákonný zástupca ho predloží pred prvým nástupom dieťaťa do MŠ.
  • Skutočnosti uvedené v predchádzajúcich bodoch potvrdzuje písomným vyhlásením zákonný zástupca dieťaťa. Vyhlásenie predkladá  zákonný zástupca dieťaťa pred prvým vstupom dieťaťa do MŠ a po neprítomnosti dieťaťa v MŠ dlhšej ako 3 dni vrátane víkendu a sviatkov. Ak dieťa berie antibiotiká rodič je povinný doniesť potvrdenie od lekára, že dieťa je zdravé a môže ísť do kolektívu.
  • Ak dieťa počas dňa ochorie, učiteľka zabezpečí jeho izoláciu od ostatných detí a informuje zákonného zástupcu dieťaťa, respektíve splnomocnenú osobu.
  • V prípade mimoriadne agresívneho správania sa dieťaťa voči ostatným – deťom aj dospelým, ktoré pretrváva, má riaditeľka MŠ právo vyžiadať si vyšetrenie klinickým psychológom a následnú terapiu. Ak je správanie patologické a opatrenia, ktoré boli prijaté nepomáhajú, má riaditeľka MŠ právo rozhodnúť o ukončení dochádzky dieťaťa do MŠ z dôvodu ochrany ostatných detí.
  • Na vychádzke nemôže mať pedagogický zamestnanec viac ako 18 detí od 3 - 6 rokov. Pri vyššom počte detí alebo pri činnostiach, ktoré si vyžadujú zvýšený dozor, riaditeľka zabezpečí ďalšieho zamestnanca materskej školy, ktorý pod vedením učiteľa dbá na bezpečnosť detí.
  • Pri činnostiach, ktoré sa vykonávajú ako súčasť výchovno-vzdelávacej činnosti materskej školy a ktoré si vyžadujú zvýšený dozor, riaditeľka zabezpečí počet pedagogických zamestnancov
  • na výletoch a exkurziách treba dozor dvoch pedagogických   zamestnancov a jednej poverenej plnoletej osoby s počtom detí podľa § 28 ods. 10 školského zákona.
  • Elektrické spotrebiče, vypínače, zásuvky a elektrické vedenie musí byť zabezpečené proti možnosti používania deťmi.
  • Vo výučbových aktivitách využívať rôznorodý materiál  a nástroje pod dohľadom učiteľky, v aktivitách aktivizovať a skvalitňovať spôsobilosť manipulovať s nástrojmi bezpečne vzhľadom k ochrane svojho zdravia a zdravia iných.
  • Prevádzkoví zamestnanci dbajú, aby budova bola uzamknutá, s výnimkou času sprístupnenia budovy rodičom, žiadna cudzia osoba sa nesmie pohybovať po budove bez sprievodu zamestnanca školy.
  • Okrem toho je deťom zakázané nosiť si do MŠ:
  • Ø  Všetky druhy sladkostí / okrem oslavy sviatku /
  • Ø  Cenné veci
  • Ø  Hračky

V zmysle Dohovoru o právach dieťaťa sú učitelia povinní zabezpečovať aktívnu ochranu detí pred sociálno-patologickými javmi, monitorovať zmeny v správaní detí a v prípade oprávneného podozrenia z fyzického alebo psychického týrania, či ohrozovania mravného vývinu problém riešiť bezodkladne v spolupráci s vedením školy a centrom výchovnej a psychologickej prevencie, prípadne s pedagogicko-psychologickou poradňou, kontaktovať príslušný odbor sociálnych vecí, pediatra a príslušné oddelenie policajného zboru.

  • Zabezpečovať aktívnu ochranu detí pred šírením legálnych a nelegálnych drog, monitorovať zmeny a v prípade opätovného podozrenia z ohrozovania detí drogou bezodkladne riešiť problém v spolupráci s vedením školy, centrom protidrogovej prevencie a príslušným policajným zborom. Preventívne vystríhať deti pred nebezpečenstvom drogy v rozhovoroch ako aj pri práci s metodickým materiálom .Upozorňovať deti na nebezpečenstvo nákazy, na možnosť ochorenia, nebrať sladkosti od cudzích ľudí, nechytať nebezpečné predmety (sklo, striekačky).

Článok 7

Podmienky zaobchádzania s majetkom materskej školy

1.      Pri každom svojvoľnom poškodení alebo zničení majetku materskej školy sa bude požadovať úhrada od zákonného zástupcu dieťaťa, ktoré poškodenie spôsobilo. Vzťahuje sa to aj na splnomocnenú osobu, ktorá prichádza do materskej školy pre dieťa.

2.      Pokiaľ škoda vznikla nedostatočným dozorom učiteľky nad dieťaťom, náhrada škody sa od zákonných zástupcov dieťaťa nebude požadovať.

3.      Vchod do areálu materskej školy je zaistený zámkami. Kľúče od budovy a vchodovej bránky vlastní riaditeľka školy, upratovačka  a učiteľka .  Kľúče sú aj na obecnom úrade.  Budovu ráno odomyká upratovačka a tak isto ju večer zamyká.

V priebehu prevádzky materskej  školy za uzamykanie budovy zodpovedá učiteľka alebo  riaditeľka MŠ.

4.      V budove materskej školy je bez sprievodu zamestnanca materskej školy akýkoľvek pohyb cudzej osoby zakázaný.

5.      Popoludní, po skončení prevádzky v MŠ  je upratovačka povinná skontrolovať uzatvorenie okien.

6.      Po ukončení prevádzky materskej školy je učiteľka povinná odložiť didaktickú techniku na vopred určené miesto.

7.      Jednotliví zamestnanci zodpovedajú za inventár v rozsahu uvedenom v dohode o hmotnej zodpovednosti, ktorá je so zamestnancom uzatvorená písomne. Ďalšie práva a povinnosti súvisiace s ochranou majetku si zamestnanci plnia v zmysle popisu práce.

8.      Osobné veci si zamestnanci materskej školy odkladajú na určené miesto.

9.      Pri odchode z pracoviska kuchárka skontroluje miestnosti a všetky spotrebiče.

10.  Po ukončení prevádzky materskej školy všetky priestory, vrátane priestorov ŠJ a dvora, skontroluje a uzamkne upratovačka.

Spôsob zaznamenávania zmien v školskom poriadku

V prípade, ak sa ukáže, napr. na základe zmien v právnych prepisoch, príp. po vydaní nových usmernení a pokynov zriaďovateľa, príp. na základe zistení Štátnej školskej inšpekcie atď., že je potrebné niektoré časti školského poriadku zmeniť, vypustiť alebo doplniť, odporúča sa realizovať to formou dodatkov, ktoré sa číslujú od 1 po N.

Dodatok k platnému školskému poriadku je možné vypracovať kedykoľvek v priebehu roka.V prípade, že by počet dodatkov robil školský poriadok neprehľadným a málo výstižným, odporúča sa vydať nový školský poriadok, samozrejme s tým, že v tzv. derogačnej klauzule bude uvedené zrušovacie ustanovenie v tom zmysle, že vydaním nového školského poriadku sa ruší predchádzajúci školský poriadok vrátane všetkých jeho dodatkov.

 

Časť III.

Záverečné ustanovenia

Školský poriadok materskej školy je vypracovaný v súlade s/so:

·         Zákonom č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov,

·         Zákonom č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov

·         Zákonom č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov

·         Vyhláškou č. 541/2021 Z. z o materskej škole

·         Všeobecne záväzným nariadením Obce Jakubovany o určení príspevkov od zákonných zástupcov detí na čiastočnú úhradu výdavkov v materských školách a v školských jedálňach

·         Pracovným poriadkom pre pedagogických a ostatných zamestnancov MŠ a ZŠ vypracovanom zriaďovateľom.

 

 

Prílohy:

Manuál – predprimárne vzdelávanie

Smernica o prijímaní detí do MŠ